محمدحسین یساقی
فرماندار شهرستان فریمان

۱۳۹۶/۰۷/۱۶

به منظور تحویل خانه های نوساز پس از رخداد زلزله

استاندار خراسان رضوی در روستای دوقلعه فریمان حضور یافت

استاندار خراسان رضوی از روند بازسازی واحدهای مسکونی مناطق زلزله زده استان در روستاهای دو قلعه براشک، الغور، محمد آباد سرچشمه ، کارغش و رزمگاه شهرستان فریمان بازدید کرده و بخشی از این واحدها را افتتاح کرد.

استاندار خراسان رضوی از روند بازسازی واحدهای مسکونی مناطق زلزله زده استان در روستاهای دو قلعه براشک، الغور، محمد آباد سرچشمه ، کارغش و رزمگاه شهرستان فریمان بازدید کرد.
به گزارش اداره کل روابط عمومی استانداری خراسان رضوی، علی رضا رشیدیان در مراسم ساخت هزار و چهارصدمین واحد مسکونی در مناطق زلزله زده استان گفت: واحدهای مسکونی این مناطق تا اواسط پاییز تکمیل و تحویل مردم می شود.
وی افزود: از یک هزار و 730 واحد در دست نوسازی تاکنون یک هزار و 400 واحد به مرحله نازک کاری رسیده و بخشی از آنها تحویل مردم شده است.
استاندار خراسان رضوی اظهار کرد: برای نوسازی این واحدها از تسهیلات 200 میلیون ریالی بنیاد مسکن و کمک بلاعوض 50 میلیون ریالی استفاده شده و پیشرفت فیزیکی آنها بطور متوسط بیش از 85 درصد است.
رشیدیان گفت: پرداخت مرحله ای تسهیلات از سوی بانک ها و متناسب با پیشرفت فیزیکی بازسازی واحد مسکونی موجب بروز مشکل برای روستائیان شده لذا پرداخت تسهیلات به پروژه هایی که به مرحله نازک کاری می رسد باید آزاد شده و بانک ها در این زمینه مساعدت لازم را داشته باشند تا مردم بتوانند مابقی عملیات بازسازی را به دلخواه خود انجام دهند.
وی افزود: برای اشتغال مردم این مناطق نیز مردان و زنان این روستاها می توانند در قالب گروه هایی سامان یافته و با ارائه طرح های اقتصادی اعم از کشاورزی و دامداری، صنایع تبدیلی و دستی از تسهیلات اشتغال بهره مند شوند.
استاندار خراسان رضوی اظهار کرد: تاکنون 420 میلیون ریال در قالب تسهیلات ارزان قیمت، وام بلاعوض، کمک معیشتی، احداث محل نگهداری و تامین دام به روستائیان خسارت دیده از زلزله پرداخت شده که این مبالغ غیر از کمک اهدایی از سوی رهبر معظم انقلاب است.
رشیدیان گفت: بنیان نظام اسلامی بر اساس عدالت است که اقتضا می کند توازن منطقه در همه بخش ها برقرار شود و از این رو دولت طرح های گوناگون در حوزه های زیربنایی، آب، برق و گاز در مناطق مختلف اجرا می کند.
وی با اشاره به گازرسانی به مناطق مختلف این استان افزود: ضریب گازرسانی به روستا های استان در سال 92 حدود 56 درصد بود که این رقم درسایه تلاش های انجام شده تا پایان امسال به 89 درصد می رسد.
استاندار خراسان رضوی اظهار کرد: در حوزه آب رسانی هم به رغم محدودیت های منابع آب در نتیجه اقدامات انجام شده تعداد روستاهایی که با تانکر آبرسانی می شوند نسبت به سال 92 به نصف کاهش یافته است.
مدیر کل بنیاد مسکن انقلاب اسلامی خراسان رضوی هم در این بازدید گفت: در مجموع 35 میلیارد ریال تسهیلات از طریق بانک های عامل به مردم مناطق زلزله زده پرداخت شده است.
سید رضا موسوی نیا افزود: همچنین 9 میلیارد ریال نیز در قالب کمک های بلاعوض به مردم این مناطق تعلق گرفته است.
وی با بیان اینکه کار آواربرداری این مناطق با حجم 43 هزار و 986 متر مکعب توسط بنیاد مسکن انجام گرفته است، اظهار کرد: طی این مدت 53 هزار و 550 عدد بلوک سقفی و 98 تن میلگرد و 11 هزار و 180 پاکت سیمان اهدایی از سوی رهبر معظم انقلاب بین مردم این مناطق توزیع شده است.
زلزله ای به بزرگی 6 ریشتر، ساعت 10 و 39 دقیقه روز 16 فروردین ماه امسال با مرکزیت فریمان رخ داد که طی آن مناطق روستایی چهار شهرستان استان خراسان رضوی آسیب دید و 2 نفر نیز جان خود را از دست دادند.


منبع : زیرپرتال فرمانداری فریمان
تعداد بازدیدها : ۸۴


مطالب مرتبط با این موضوع :

نظری ارسال نشده است
نام :
پست الکترونیک :
شرح :
نظر :   برای ارسال نظر خود، دکمه ارسال را بزنید
کد امنیتی را وارد کنید

کلیه حقوق این پورتال محفوظ و متعلق به استانداری خراسان رضوی می باشد.

نظرسنجی
مطالب سایت را چگونه ارزیابی می کنید؟
آماربازدیدکنندگان